Penzion

Historie penzionu

Ve druhé polovině 14. a počátkem 15. století sídlila v Otradicích vladycká rodina. Dokládají to zprávy z r. 1368, kdy se připomínají bratři Proček, Černín, Ješek, Artleb a Hynek z Otradic, roku 1 406. Svobodný pán Hynek z Otradic v 15. století plánoval založení chovu koní, jak pro obchod, tak pro potěšení z lovu. Bohužel se mu tato tužba nesplnila. Plány měl vypracované od známého řeckého architekta a alchymisty Varelliho, o jejich spojení historie dále mlčí. Hynkovi bratři rychle za nevyjasněných okolností umírají. On sám, zdrcen, povolává svého známého Varelliho, který pátrá po záhadných úmrtích. Zlomený žalem zakopává své plány hluboko do základů tvrze. Léta páně 1446 pan Hynek umírá. Na smrtelném loži pan Hynek přísahá: „…nedojdu klidu, pokud se smrt bratrů neobjasní a chov koní zde nezaloží“.

Po smrti Hynkově drželi statek Jankovští z Vlašimi, což dokládají zprávy z let 1460, 1490 a 1504. Roku 1504, kdy Jetřich Jankovský z Vlašimi prodal Otradice Bludovi z Kralic. Otradice tak byly připojeny ke Kralicím a od roku 1628 náležely k Náměšti. To už otradická tvrz dávno sloužila jako pouhé hospodářské stavení. V 21. století se hospodářské stavení přestavuje na restauraci s penzionem a při kopání základů jsou objeveny plány pana Hynka pojednávající o chovu koní. Plány jsou natolik zajímavé, že se stavitelé rozhodnou stáje vystavět a tak splnit přání Hynka. Jeho dobrý duch, nás za to hlídá a je stále tady… Místopis Otradice je obec ležící ve středu trojúhelníku mezi obcemi Jinošov, Náměšť nad Oslavou a Kralice nad Oslavou. V okolí se rozprostírají převážně smíšené lesy, z nichž velkou část zabírá plocha obory Náměšť a obory Jinošov, známé chovem daňků. Obec se prostírá v malé kotlince, která jí skrývá před okolím. V místě je vybudován kompletní jezdecký areál pro rekreační, soutěžní a rehabilitační ježdění, restaurační provoz, informační středisko přístupné široké veřejnosti a rehabilitační středisko se saunou. Obec se je středem cykloturistické trasy a rehabilitačně jezdeckých tras.

Zajímavosti v okolí

Kralice nad Oslavou - Zbytky gotické tvrze a novodobý památník V Kralicích nad Oslavou najdete zbytky gotické tvrze, přestavěné renesančně Žerotíny, v 16. stol. tajně využité pro tiskárnu Jednoty bratrské. Ta byla zničena za třicetileté války. V areálu je postavena novodobá budova památníku, ve které je umístěna stálá výstava "Jan Ámos Komenský a soudobá Morava". Expozice tiskařského řemesla, tiskařský lis a ukázky knižní výzdoby celou výstavu doplňují.

Náměšť nad Oslavou - zámek

Dominantu Náměště nad Oslavou tvoří zámek. Původně to byl gotický hrad postavený asi ve druhé polovině 13. století. Z něho se dochovala pouze válcová obranná věž z kamene. Gotický charakter stavby, patrný dodnes ještě místy na zdivu, vystřídalo baroko v zámecké kapli, salle terreně a ve výzdobě interiérů. Odkaz renesance je vidět hlavně na nádvoří.

V regionu je také velké množství dalších jedinečných kulturních a přírodních atraktivit. Pro zimní turistiku a sporty je vhodná většina území regionu, zejména pro běžecké lyžařské tratě.

Ubytování

Dvojlůžkový pokoj 1 / 2 osoby noc / pokoj 600/900 Kč

Trojlůžkový pokoj noc / pokoj 1 200 Kč

Bezbariérový pokoj (dvojlůžko) noc / pokoj 900 Kč

Čtyřlůžkový pokoj noc / pokoj 1 500 Kč

Denní nabídka
McRAI